Vår vision
Ingen människa ska behöva må så dåligt att suicid framstår som den enda lösningen.
Vår mission
Suicidpreventionen börjar i det mellanmänskliga. I ögonblicket när en människa vågar berätta – och en annan vågar stanna kvar och lyssna.
Suicid är också ett komplext samhällsproblem med många bakomliggande orsaker. Vi ser självmord som psykiska olycksfall – där flera faktorer samverkar tills en människa inte längre ser någon annan utväg. Därför krävs ett systematiskt, långsiktigt och samhällsomfattande arbete. Insatser på flera nivåer. Strukturer som skyddar och miljöer som bär. Det finns idag god evidens för flera suicidpreventiva insatser som skulle kunna minska antalet självmord. Nedan listar vi några av de insatser som vi anser nödvändiga att genomföra för att närma oss den nollvision vi gemensamt antagit i Sverige.
Skapa miljöer som skyddar liv
Ett suicidpreventivt perspektiv ska genomsyra all samhällsplanering. Forskning visar att fysiska hinder räddar liv. Skydd på broar och säkrare trafikmiljöer. Plattformsdörrar vid tågstationer. Blisterförpackningar till mediciner. När tillgången till medel begränsas minskar suicid men det handlar också om att bygga trygga, inkluderande och estetiskt tilltalande miljöer där människor känner tillhörighet. Platser påverkar psykisk hälsa.
Ge fler tillgång till kunskap som räddar liv
Psykisk livräddning ska vara lika självklart som hjärt-lungräddning. Alla behöver grundläggande kunskap för att kunna agera när en människa i deras närhet är suicidnära. Särskilt viktiga är de professioner som möter sårbara grupper – personal inom äldreomsorg och sjukvård, pedagoger i förskola och skola. Men även arbetsgivare, chefer och HR-personal behöver känna sig trygga i frågan. Kunskap minskar rädsla och ökar handlingskraft.
Stärk den psykisk hälsan i skolan
Alla elever ska få undervisning i psykisk hälsa. Barn och unga behöver verktyg för att hantera livets upp- och nedgångar. Skolstarten för högstadie- och gymnasieelever bör senareläggas, i linje med forskning som visar att detta kan minska depression och suicidtankar. Skolan ska inte bara utbilda – den ska skydda och stärka, därför behöver arbetsmiljön i skolan förbättras – så att alla som vistas där upplever psykologisk trygghet och ges förutsättningar att kunna utvecklas och prestera.
Synliggör de äldre
De högsta suicidtalen finns bland personer över 85 år – särskilt bland äldre män. Ändå saknas kunskap och riktade insatser. Äldre måste inkluderas i det suicidpreventiva arbetet. Forskning, vård och omsorg behöver i högre grad uppmärksamma deras utsatthet.
Ta ekonomisk utsatthet på allvar
Ekonomisk utsatthet, psykisk ohälsa och suicid hänger tydligt samman. Socialtjänst och hälso- och sjukvård behöver bli bättre på att uppmärksamma sambandet och ställa frågor om både ekonomisk situation och suicidalitet. Politiken måste säkerställa skäliga levnadsvillkor. Ekonomisk trygghet är en mänsklig rättighet.
